Wednesday 14 May 2014

CHANEL CRUISE 2015 COLECTION

Tento rok nám světoznámý Karl Lagerfeld představil novou kolekci Chanel na jaro 2015. Svým kouzelným designem nás Karl přenesl na Blízký východ, do zemí orientu.


 Přehlídka se konala včera, dne 13. 5. 2014, v Dubaji, arabském městě sršícím moderností.
Na někoho může kolekce působit příliš kýčovitě a můžou se mu vybavit příběhy Tisíce a jedné noci, kterými se mimo jiné Karl inspiroval. Začátek přehlídky se nesl v jednoduchosti bílé a černé barvy, v další části se kolekce rozrostla o škálu barev, orientálních vzorů a korálek orientálních tanečnic. Na mole nesměly chybět modelky Cara Delevingne a Hudson Kroenia.


Pokud bych měla kolekci zhodnotit, líbí se mi jednoduché linie a orientální vzor. Cizokrajný design ve mě vyvolává pocit, že tato kolekce je něco nového, něco, co tu ještě nebylo.

A co vy? Líbí se vám tvorba Karla Lagerfelda?

6 comments:

 1. Rozhodně se této kolekci musí nechat ocenění za originalitu.Nicméně mě nijak neoslovila, asi jsem trochu konzerva a mám radši jednoduché kousky:)

  ReplyDelete
 2. Very unexpected, I'm not sure if I'm totally in love with the collection because it seems to have over referenced UAE and become a tee bit tacky or maybe that's a good thing? The textures I'm sure are always mega cool once seen in person, so I await for some detail shots!! Glad I clicked on your comment on SONG OF STYLE's blog and got led back here to yours. Your blog's pics and layouts are great too, keep it up! Just followed on GFC and bloglovin' <3 Also, you should check out my newest OOTD post for some spring inspirations shot in front of a mega cool Mexican graffiti wall featuring a super long, super drapey Zara trench coat because let's be honest, owning a single decent trench coat is a basic human right, no? #Trenchies

  xx The Provoker
  http://www.the-provoker.com/2014/05/the-right-to-trench.html

  ReplyDelete
 3. AMAZZZING! We just attended the show and it was epic and just posted about it! To see our Chanel diaries journal, check out our latest post! U would have loved the glowing the dark shoes!!! kisses
  xoThe Beckerman Girls

  www.BeckermanBlog.com

  ReplyDelete
 4. Such a wonderful collection! The colors and details, but would we really expect anything less?

  www.highheelsandtutus.com

  ReplyDelete
 5. Great post on Chanel! I love their clothes! I've wanted their espadrilles for forever! Also, I just wanted to say that I really like your blog! I'm glad that I found it through Kayture (it seems we have a mutual liking for Kristina's blog!) It would be nice if you could stop by my blog sometime too (I'm from England) as I post my outfits, personal style, likes, new purchases and much more :) :)

  Raindrops of Sapphire

  ReplyDelete